W niedzielę 26 kwietnia druhowie z OSP Rykoszyn wzięli udział w VII Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę. Święto strażaków rozpoczęło się o godzinie 10:15 koncertem orkiestr i zespołów artystycznych OSP. W koncercie brało udział 150 orkiestr dętych OSP, oraz ponad 20 chórów. Wielkie wrażenie robiło wysłuchanie w ich wykonaniu „Mazurka Dąbrowskiego”- hymnu Polskiego oraz „Rycerzy Floriana”- hymnu OSP. Następnie nastąpiła zbiórka kompanii honorowych i pocztów sztandarowych PSP i OSP na Placu Wł. Biegańskiego.

Punktualnie w południe na szczycie Jasnej Góry rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. dusz pasterstwa strażaków. Arcybiskup podkreślił w homilii, że straż pożarna to „wielka jakość tożsamości narodowej”. „Jesteście wspaniałym świadectwem – mówił kaznodzieja – To jest wielkie wiano, które w Ojczyźnie jest poprzez wasz mundur, waszą godność, wasze zespolenie razem w wymiarze całej Polski. A tu na Jasnej Górze jest tego widoczny znak”. Arcybiskup wzywał do troski o rozwój duchowy i religijny naszej Ojczyzny, apelował również do władz państwa o większą dbałość o potrzeby strażaków, min. bezpieczeństwo podczas pełnienia trudnej służby nie tylko w okresie przedwyborczym, ale również na co dzień. Kazanie zostało nagrodzone gromkimi brawami przez zgromadzoną brać strażacką. Po homilii nastąpiło ślubowanie strażackie, któremu przewodniczył ks. bryg. Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków.

W pielgrzymce wzięli udział Prezydent RP Bronisław Komorowski, dh Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz- Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Teresa Piotrowska- Minister Spraw Wewnętrznych, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych.

OSP Rykoszyn reprezentowało 32 druhen i druhów z pocztem sztandarowym. Udział w pielgrzymce brali:

Prezes Stanisław Górski, wiceprezes Sławomir Majcherczyk, naczelnik Jerzy Garbat, sekretarzTomasz Górski, gospodarz Renata Garbat, druhny Jolanta Piotrowska, Elżbieta Nowak,Monika Nowak, Anna Górska ,Patrycja Staszewska, Karolina Grzywa, Magdalena Grzywa,Zofia Garbat, Zofia Znojek ,Zofia Kowalska, Zofia Basiak, Monika Gos ,Janina Maciejewska,Stanisława Radomska, Joanna Jakubowska, Mariola Tkacz druhowie: Wiesław Piotrowski, Zbigniew Górski, Stanisław Nowak, ,Andrzej Nowak, Sylwester Radomski, Michał Górski , Marcin Skwarek. Grzegorz Walczak, Mariusz Jakubowski, Daniel Szczepanik, Wiesław Jakubowski.

Pierwsza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbyła się w 1939 r., kolejne miały miejsce w latach: 1991, 1992 oraz 1999. Od 2005 r. Jasnogórskie Pielgrzymki organizowane są co pięć lat.

Strażacy z Rykoszyna pielgrzymują do Jasnogórskiej Pani czwarty raz.

W tym roku zgromadziło się około 100-tu tysięczna rzesza druhen i druhów . Spotkanie było wielkim świętem strażaków z całego kraju.

« 1 z 2 »