Dnia 23.08.2012.r w Jeżynowie w gospodarstwie agroturystycznym pana Jerzego Wawrzeńczyka odbył się plener rzeźbiarski. Temat pleneru: „Święty  Florian –patron strażaków”. Udział wzieło 8 rzeźbiarzy z Polski, Ukrainy i Łotwy.

Patronat objęli:

 • Gminny Ośrodek Kultury w Piekoszowie
 • Wójt Gminy Piekoszów
 • Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach.

GOK przy okazji pleneru zorganizował piknik strażacki dla dzieci biorących udział w zajęciach wakacyjnych . Udział brało około 50 dzieci z terenu gminy Piekoszów. Strażacy z PSP w Kielcach ,ochotnicy z Rykoszyna ,Brynicy i Piekoszowa zaprezentowali sprzęt p.poż będący na ich wyposażeniu. Ponadto strażacy z Rykoszyna w składzie:

 • prezes Stanisław Górski,(dowódca)
 • z-ca prezesa Sławomir Majcherczyk
 • naczelnik Jerzy Garbat
 • ratownik  Marcin Skwarek
 • ratownik Edyta Garbat
 • ratownik Patrycja Staszewska

zaprezentowali pokaz wydobycia i udzielenia pomocy medycznej dla  osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym. Strażacy z JRG-2 zaprezentowali ciężki samochód ratownictwa technicznego "BRONTO”, OSP Piekoszów średni samochód pożarniczy „MERCEDES”, OSP Brynica  łódż strażacką którą można było popływać po zbiorniku wodnym.

O godz.13.30 na plener przybyli goście:

 • Z-ca Świętokrzyskiego  Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach st.bryg.mgr.inż.Stanisław Woś.
 • Z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie st.bryg.mgr inż. Józef Galica
 • Komendant  placówki Straży Granicznej w Kielcach płk Jarosław Uszyński
 • Wójt gminy Piekoszów mgr inż. Tadeusz Dąbrowa
 • Z-ca wójta gminy Piekoszów Robert Gawryś
 • Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Nowak
 • Dyrektor Banku Spółdzielczego Odział Piekoszów Karol Węgrzyn

Mieliśmy zaszczyt przed tak znakomitym gronem zaprezentować nasz samochód do ratownictwa technicznego SLRT „GAZELA”, oraz nowy zestaw sprzętu do ratownictwa technicznego „LUKAS”. Naszym zadaniem było uwolnienie rannego kierowcy zakleszczonego w samochodzie na skutek wypadku. Pokaz umiejętności i profesjonalizmu naszych druhów spotkał się z dużym uznaniem gości i widzów. Druhowie i sprzęt spisali się znakomicie.

Na koniec była kiełbaska z grilla dla wszystkich uczestników.