Niedziela 30.07.2011.r

Dzień rozpoczął się od ulewnego deszczu i pochmurnego nieba ale jak na zamówienie przed częścią oficjalną naszego festynu przestało padać, a nawet momentami świeciło słońce to pozwoliło sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić pokaz ratownictwa medycznego. Dzięki ofiarności firmy MB Recykling z Piekoszowa otrzymaliśmy zezłomowany samochód osobowy marki Fiat Uno, samochód posłużył nam w prezentacji akcji ratowniczej w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rykoszynie. Zaprezentowano również cięcie drewna pilarką spalinową, umiejętność ta niezwykle przydaje się w chwilach klęsk naturalnych gdy gałęzie i całe drzewa zalegają w różnych miejscach zagrażając bezpieczeństwu mieszkańców. Mieliśmy zaszczyt gościć znakomitych gości,przybyli do nas: 

Wojewoda Województwa Świętokrzyskiego Pani Bożentyna Pałka-Koruba
Starosta Powiatu Kieleckiego Pan Zdzisław Wrzałka
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach Pan bryg. Stanisław Woś
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach Pan st.bryg.Krzysztof Janicki
Komendant Gminny OSP, Radny Gminy Piekoszów Pan Marek Sorbian
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Pani Małgorzata Stanioch
Prezes Stowarzyszenia Pro Civitas w Piekoszowie Pan Michał Gaweł
Przewodniczący Rady Gminy Piekoszów Pan Jan Ciszek 
Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy w Piekoszowie Pan Henryk
Radna Gminy Piekoszów Pani Danuta Kotwica
Radny Gminy Piekoszów  Pan Paweł Górski
Sołtys wsi Rykoszyn Pan Waldemar Kotwica
Oraz mieszkańcy Rykoszyna i okolicznych miejscowości

 Pokaz wypadł wyśmienicie  Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Pan Krzysztof Janicki oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP Pan Stanisław Woś nie kryli swojego podziwu i dumy z nabytych umiejętności i pokazanych  przez strażaków OSP Rykoszyn na festynie. Po pokazach głos zabrali:Wojewoda Województwa Świętokrzyskiego Pani Bożentyna Pałka – Koruba, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP Pan Stanisław Woś, Komendant Miejski PSP Krzysztof Janicki, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Pani Małgorzata Stanioch, Przewodniczący Rady Gminy w Piekoszowie Pan Jan Ciszek, Prezes OSP Rykoszyn Stanisław Górski. Wszyscy goście byli pod wielkim wrażeniem  tego co udało się osiągnąć Stowarzyszeniu Pro Civitas w Piekoszowie wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Rykoszynie. Pan Przewodniczący Rady Gminy w Piekoszowie Jan Ciszek dodatkowo wyraził zadowolenie, z faktu iż  projekt zaangażował środki na podniesienie kwalifikacji członków OSP bez narażania budżetu gminy na dodatkowe wydatki, gdyż wszystkie środki jakie otrzymało stowarzyszenie na realizację projektu pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Po przemówieniach nastąpiło uroczyste wręczenie  zaświadczeń i certyfikatów 34 uczestnikom projektu. O wręczenie w/w Prezes Stowarzyszenia Pro Civitas w Piekoszowie poprosił zaproszonych gości. Następnie Prezes Stowarzyszenia Pan Michał Gaweł na ręce Prezesa OSP w Rykoszynie Stanisława Górskiego przekazał rzutnik multimedialny zakupiony w projekcie który będzie służył OSP do dalszego szkolenia i podnoszenia swoich kwalifikacji. Na zakończenie organizatorzy w charakterze niespodzianki odtworzyli utwór przygotowany przez Wojewodę Panią Bożentynę Pałkę – Korubę pt. Piosenka o Sołtysie, która została przyjęta z ogromnym entuzjazmem przez zebranych na festynie. Po części oficjalnej zaprosiliśmy wszystkich do zabawy tanecznej w remizie OSP  Rykoszyn, a zaproszonych gości na skromny poczęstunek.